A tartózkódás a szavazatok értékelése során
A társasházakban időről időre felmerül, hogy a közgyűlési szavazás során a tulajdonosi tartózkodás hogyan értékelendő a szavazás eredményének megállapítása során. A kérdés különösen akkor vetődik fel, ha egy egyszerű többséget igénylő kérdésben tartózkodó szavazatból érkezik a legtöbb.
A törvény nem rendezi ezt a kérdést, a társasházi törvény magyarázata sem tér ki arra, hogy a tartózkodás az eredmény megállapítása szempontjából hogyan értékelhető. A törvényhez fűzött kommentár a tartózkodást akként értelmezi, hogy a tulajdonos nem kíván állást foglalni.
A tartózkodás – cégünk jogásszal egyeztetett álláspontja szerint – a határozatképességet nem befolyásolja, a tulajdonos tartózkodásával azt fejezi ki, hogy nem kíván az adott kérdésben állást foglalni, amely azonban sem „igen”-nek, sem „nem”-nek nem lehet tekinteni. Ezért az egyszerű többséget igénylő szavazásoknál tartózkodás esetén – annak arányától függetlenül - az „igen”-ek és „nem”-ek aránya dönti el a kérdést, függetlenül a tartózkodó tulajdonosok arányától.
A tartózkodás a szavazás eredménye szempontjából
A kérdés megfogalmazásától függően a tartózkodás – ha nem hagyjuk figyelmen kívül az eredmény megállapítása szempontjából – vagy „igen” vagy „nem” szavazatnak minősülne. Így viszont szükségszerűen értékelésre kerülne a tartózkodó tulajdonos állásfoglalása is, aki tartózkodásával pont azt kívánta kifejezni, hogy nem kíván állást foglalni.
Fentiek alapján az SzMSz külön erre vonatkozó rendelkezése nélkül is figyelmen kívül lehet hagyni a tartózkodókat a szavazás eredményének megállapítása során, figyelemmel arra, hogy aki tartózkodik, az az adott kérdésben nem foglal állást, így amennyiben minősített szavazattöbbséget nem igényel a kérdés, elegendő az igenek vagy nemek többsége az eredmény megállapításához.
A tartózkodás a határozatképesség szempontjából
A határozatképességet – a megismételt közgyűlésre vonatkozó eltéréssel - a törvény a jelenlévő tulajdonosok számához, illetőleg arányához köti, így a tartózkodókat a határozatképesség szempontjából nem lehet figyelmen kívül hagyni.
A „tartózkodás” a határozatképességet tehát nem befolyásolja, a közgyűlés határozatképességét nem ronthatja el az a körülmény, hogy valamely tulajdonos nem tud, vagy nem kíván érdemben nyilatkozni az adott kérdésről. Ezek a szavazatok azonban sem „igen”, sem „nem” szavazatként nem vehető figyelembe, így a szavazás eredményének megállapítása során sem vehetőek figyelembe.